Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Vajinoplasti ( Vajina Daraltma) Operasyonu

Vajinoplasti ( Vajina Daraltma) Operasyonu

Vajinoplasti (Vajina daraltma) nedir?

Vajinoplasti, vajinaya yapılan sarkmaları düzeltici, bollaşmayı azaltmak amaçlı yapılan ameliyatlardır. Cinsel doyumu artırmak, vajinal sıkılaşmayı sağlamak, oluşan şekil bozukluklarını düzeltmek hedeflenir.

Vajinoplasti (Vajina daraltma) yapılmasına neden ihtiyaç duyulur?

Vajinoplasti Yapılma Nedenleri.

1) Doğum, özellikle iri bebek, zor doğum, uzamış doğum, müdahaleli doğum, çok sayıda doğum, doğum yırtıkları, dikiş hataları durumlarında

2) Yapısal bağdokusu zayıflığı (kollajen eksikliği), genetik eğilim

3) Sigara içimi

4) Aşırı kilo alıp verme

5) Hormonal değişiklikler, gebelik, menopoz, hormon bozuklukları

6) İlerleyen yaş vajina kanalının genişlemesine, vajina sıkılığının  azalmasına yol açabilmektedir.

Genişlemiş ve gevşemiş vajina ile cinsel uyarılma azalmakta, ilişki esnasında hava kaçağına bağlı sesler gelmesi olabilmektedir. Bu durum zamanla cinsel mutsuzluğa ve çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Bu durumda gevşemiş vajina kanalı ve genişlemiş vajina girişini düzeltmeye yönelik vajinal sıkılaştırma veya vajinal gençleştirme  amaçlı vajina estetiği işlemlerinin yapılması gerekebilmektedir. Vajinoplasti en çok tercih edilen genital estetik ameliyatıdır.

Vajinoplasti (Vajina daraltma) nasıl yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı, vajina kanalındaki sarkık veya gevşemiş dokuların çıkarılması, komşu organlardaki sarkmaların düzeltilerek, vajina kanalının daraltılması işlemidir. Bu işlemde vajinanın boyunda kısalma olmaz, dolayısıyla cinsel ilişki derinliği değişmez. Vajina daraltma ameliyatında gerek görülürse sistosel ve rektosel onarımı adı verilen ameliyatlar da eklenir.

Vajina daraltma ameliyatları en iyi adet siklusunun ilk yarısında yani adet bitimini takiben ilk 10 gün içinde yapılması tercih edilir. Bunun nedeni, yeni adet kanaması başlamadan doku iyileşmesinin önemli oranda tamamlanmış olması ve bu dönemde estrojen hormonu en yüksek seviyede olduğu için  iyileşme çok daha başarılı olmasıdır.  Genital bölgede akıntı, yara, siğil ve benzeri enfeksiyon varlığında sorun tedavi edildikten sonra vajinoplasti ameliyatının yapılması gerekir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Vajina daraltma ameliyatlarının süresi daraltmanın derecesine göre değişmekle birlikte 45 dakika kadar sürmektedir. Genellikle ameliyat sonrası yaklaşık 3-4 günlük dinlenme dönemini takiben hastalar günlük hayatlarına dönebilmektedir. Ameliyatta kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş aldırmaya gerek yoktur. Ameliyat sonrası 4 -6 hafta boyunca cinsel ilişki yasağı verilir. İşlemden sonra antibiyotik ve ağrı kesici kullanılması, dış dikişlerin antiseptik sıvılarla temizlenmesi gerekmektedir. Vajina estetik ameliyatlarından sonra uçakla veya diğer araçlarla yolculuk yapılabilir.

Gevşemiş vajina kanalı ve genişlemiş vajina girişinin düzeltildiği vajina daraltma ameliyatları riski az ve iyi sonuçların alındığı yüz güldürücü ameliyatlardır.

Hasta Görüşleri