Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Vajinismusun Sebebi

Vajinismusun Sebebi

Vajinismuslu kadınların birçoğu ilişkinin doğal bir süreç olduğunu, herkesin bunu yaşayabildiğini, ilişkinin kadına acı vermediğini bildiğini ve bunu istediğini söylemekte ama o an geldiğinde duygusal süreçte bunu yaşayamadığını, çok ciddi anlamda kaygı-endişe ve panik duyduğunu canının yanacağını hissettiğini, kötü bir şey yaptığı duygusuna kapıldığını söyleyerek kontrolsüzlük yaşamaktadır. O anda kontrolü kaybedip nasıl bedenini yöneteceğini bilememektedir.

Vajinismus yaşayan kadınlar ön planda fiziksel olarak gelişmiş, yetişkin kadınlar olup, arka planda duygusal anlamda küçük kız çocuklarıdır. Vajinismusu olan kadınlarda beden ve beyin cinsel ilişkiye yönelik ortak ve olumlu bir fikre sahip değildir. Bu sürecin böyle gelişmesinin nedenleri ise;

1)Bilinçaltına yerleşmiş bir takım korkular (ilk ilişkinin çok ağrılı olması, geçmişinde cinsel taciz gibi ciddi bir psikolojik travma, ağrılı bir jinekolojik muayene, zor doğum sonrası… )

2) Anne ve babanın ya çok koruyucu bir tavırla ya da baskıcı bir tutum içerisinde genç kızın duygusal olarak gelişmesini engellemesi

3) Kadınların bazı kişilik özellikleri (örn. panik atak, takıntı hastalığı ve mükemmelci yapı, fobik ve her şeyden korkan yapı vs gibi)

4) Bazı yanlış inançlar (kızlık zarlarının çok kalın olduğu, penisin vajinaya girmek için çok büyük olduğu, kati dini inançlar, vajinalarının çirkin, biçimsiz veya garip olduğu )

5)Yanlış cinsel bilgilendirilmeler ve bilgi eksikliği (zarın patlatılan bir yapısı olduğu, yırtılırken çok kanama ve ağrı yapacağı düşüncesi, kötü, yasak, ayıp bir şey yapacağı, kasılıp eşiyle kilitleneceği korkusu)

6)Çiftin ilişkisinden kaynaklanan sorunlar (sevgi veya güven eksikliği, dayak, aldatma)

Bu ve benzeri durumlar ile dışarıdan bakan insanlar için inanılmaz gibi gelse de birçok kadın bu sorunu yaşamaktadır. Bu yüzden birçok evlilik bitmektedir.

VAJİNİSMUSUN SINIFLANDIRILMASI:

1- Dış genital bölgesine ve dudaklara arasına dokunamayanlar

2- Dış genital bölgesine dokunup, vajina içine dokunamayanlar

3- Dış genital ve vajina içine dokunup, parmak yerleştiren ama penisi içine alamayanlar

4- Yukarıdaki ilk 3 gruptan birinde olup kasılmaları olmayanlar ama penisi içeri alamayanlar

5- Yukarıdaki ilk 3 gruptan birinde olup kademeli olarak hafiften ağıra kadar kasılmaları olup, penisi içeri alamayanlar

VAJİNİSMUSUN ÇEŞİTLERİ:

*Primer (birincil) vajinismus: Kadının daha evvel bir cinsel birliktelik yaşamadığı ve ilk cinsel deneyiminde ortaya çıkan vajinismus türüdür. Türk toplumunda vajinismus sorunu, çoğunlukla evliliğin ilk gecesinde açığa çıkmaktadır.

*Sekonder (ikincil) vajiinismus: Genelde zorlayıcı vajinismus tedavileri sonrası ortaya çıkabilen bir vajinismus türüdür. İçki, çeşitli anestezik yöntemler ile kızlık zarının aldırılması gibi uygun olmayan yöntemler ile vajinismus sorunu geçici olarak aşılmış fakat en ufak travma ve duygusal sıkıntıda vajinismus sorunu tekrarlamasıdır. Ayrıca kişinin yaşadığı çeşitli doğum, cinsel ilişki travmaları veya eş ile arasında yaşanan sorunlar da (aldatma gibi) sekonder vajinismusa sebep olabilmektedir. Ama bunların yüzdesi oldukça düşüktür.

Vajinismus duygusal bir sıkıntı olduğu için kişinin o duygusal sıkıntıyı yenmeyi öğrenmesi gerekir. Arzulayarak yaşadığı bir cinsellik sürecine geldiğinde tekrar etme şansı yoktur ancak o zaman kalıcı bir duygusal yönetim meydana gelir. Örneğin; yüzmeyi veya bisiklet kullanmayı öğrenmek …

Vajinismus çözülebilir bir problem olup insani bir sıkıntıdır. Nereden kaynaklanırsa kaynaklansın duygusal bir problem herkeste olabilir ve bunun için yapılması gereken birinci şey terapiye başvurmaktır.

Hasta Görüşleri