Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Vajinismus ve Evlilik

Vajinismus ve Evlilik

Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerde evlilik ile ilgili bazı farklı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Vajinismus evliliklerinde boşanma, aldatma, şiddet ve aseksüel birliktelikler sık olarak izlenmektedir.

Vajinismus ve Boşanma
Vajinismus çiftlerinin evliliklerinde zaman içerisinde büyüyen sorunlar evlilikleri bir çıkmazın eşiğine getirerek boşanmaya sokabilmektedir. Özellikle uzun süreli evliliklerde zaman içerisinde büyüyen tartışmalar çiftleri birbirlerinden uzaklaştırabilmekte, araya ciddi soğuklukların girmesi sonucunda bazen alınan ani kararlar sonrasında bir boşanma süreci yaşanabilmektedir.

Vajinismus ve Aldatma
Vajinismus hasta eşleri farklı yerlerde kendileri için alternatif eş arama gayretine de girebilmektedir. Bu durumlar çoğu zaman ‘erkeğin kendisini ispat etme’ eğilimidir. ‘Acaba ben bu işi beceremiyor muyum, acaba bu sorun benden mi kaynaklanıyor, acaba eşim mi yoksa ben mi bu problemden sorumluyum’, 'eşim isteseydi yapardı'gibi soru işaretleri erkek partnerin eşini aldatması ile sonuçlanabilmektedir. Ancak vajinismus hasta eşlerinin çoğu kendi karılarına bağlıdırlar ve onların bir an önce bu sorunlarını aşarak ilk ilişkilerini onlarla yaşama düşüncesine sahiptirler.

Vajinismus ve Şiddet
Vajinismus hastalarının bir kısmı da eşlerinden şiddet görmektedir. Şiddet; fiziksel veya sözel, aşağılama, küçümseme, değersiz görme şekillerinde olabilir. Kendi eşlerini şımarıklık yapmakla suçlayan, eşleri tarafından sevilmediğini düşünen erkek eşler karılarına şiddet uygulayabilmektedirler. Bu tür durumlar son derece yanlıştır. Erkek eşlerin bilmesi gereken çok önemli bir husus: ’Vajinismusun tamamen bir hastalık olduğu ve çoğunlukla eşe bağlı sevgi eksikliğine bağlı olmadığı, tamamen kişinin ruh halinden kaynaklandığıdır’. Vajinismusu bir hastalık olarak görmek ve çare aramak en doğru davranıştır.

Tam Birleşme Olmadan Yaşanan Aseksüel Evlilikler
Hastalarının pek çoğu eşleri ile boşanmadan aylarca, hatta yıllarca tam bir birleşme olmadan ‘bir evdeki iki yakın arkadaş gibi’, aseksüel şekilde evliliklerini sürdürebilmektedirler. Çoğu, bu tür evliliği bir yaşam tarzı olarak görmekte ve hatta tedavileri dahi reddetmektedir. Bu, çaresizlik ve daha sonrasında kabullenmenin getirdiği sağlıksız bir evlilik türüdür. Bazı çiftler ise seksüel tatmini yüzeyel ilişkilerde bulmaktadırlar. Vajinismus sorununun bir evlilik problemine ve farklı problemlere dönüşmemesi için, erken dönemde tedavisi şarttır.

Hasta Görüşleri