Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

“Vajinismus tedavisi nasıl mümkün, yıllarca aşamadığım başkasının yardımı ile nasıl aşacağım” şeklindeki sorular pek çok vajinismus hastasının aklını kurcalamaktadır. Halbu ki sorunun kalıcı çözümü için tedavi şarttır.

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?
Bu bölümde vajinismus tedavisi ve tedavi yöntemleri, kliniğimizde uygulanılan vajinismus tedavileri hakkında ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Vajinismus Tedavisi Öncesi Jinekolojik Değerlendirme
Vajinismus probleminin teşhisi ve vajinismus tedavi süreci için öncelikle jinekolojik bir değerlendirme yapılmalıdır. Tüm diğer cinsel sorunlarda da olduğu gibi vajinismus tedavisine başlamadan önce kişinin deneyimli bir jinekolog tarafından basit bir jinekolojik değerlendirilmesi yapılarak, tanı netleştirilmelidir.

Jinekolojik değerlendirme yapılmadığı takdirde, sorunun kaynağı tam olarak tespit edilmediği için tedavide yanlış kararlar alınabilir. Örneğin vajinismus sorunu organik (fiziksel) engellerden kaynaklandığı halde, gereksiz psikoterapilerle maddi ve manevi kayıplara uğrayan pek çok çift vardır. Bu şekilde gereksiz tedavilere maruz kalmış pek çok hasta mevcuttur.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?
Vajinismusun nedeni sıklıkla % 90 oranında geçmişte zihne atılan psikolojik kaygı ve endişelerden kaynaklanır, geri kalan 10’luk oranda ise kişinin doğuştan gelen (fiziksel yapısından kaynaklanan organik engeller bulunmaktadır; yani psikolojik harici fiziki engeller yer almaktadır. Nedeni psikolojik kökenli olmayan vajinismus problemlerinde cinsel ilişkiye girememeye neden olan organik (yapısal) nedenler basit cerrahi operasyonlarla halledilebilir.

Vajinismus tedavilerinde de dünyada en sıklıkla davranışsal ve bilişsel cinsel tedavi yaklaşımları tercih edilmektedir. Hipnoterapi (hipnoz tedavileri) ise nispeten yeni tedavi yöntemleri içinde yer almaktadır.

Vajinismus Tedavisinde Bilişsel Yaklaşımlar
Bilişsel yaklaşımlar arasında; vajina ve kızlık zarı yapısı hakkında geçmişte zihne atılan yanlış bilgiler düzeltilerek, eksik bilgiler tamamlanır. Verilen bilgilerle kişilerin cinselliğe bakış açısı değiştirilerek farkındalık kazanması sağlanır.

Davranışsal Yaklaşımlar, Vajinismus Egzersizleri
Vajinismus tedavisi içinde yer alan davranışsal yaklaşımlar halk arasında ‘Vajinismus egzersizleri’ olarak bilinir. Vajinismus egzersizleri arasında ayna egzersizi, masaj (sensate focus),kegel egzersizleri, parmak egzersizleri ve dilatör çalışmaları yer almaktadır. Bizler bu egzersizlerden kendi kliniğimizde, hekim eşliğinde dilatör çalışmalarını tercih ediyoruz ve ek ev ödevleri vermiyoruz.

Vajinismus sorununda normalde kişinin kendi kontrolü altındaki vajinal kaslar cinsel ilişki anında kontrol dışı çalışmaktadır. Tedavilerdeki amaç, bu kasların cinsel ilişkide de kontrol edilmesinin sağlanmasıdır. Yani, uygulanan pelvik egzersizlerle kişiye istem dışı kasılan vajen (vajina) kaslarını kontrol etmesi öğretilir. Örneğin “Kegel egzersizleri” ile vajinadaki ana kas olan pubokoksigeus (PC) kasının çalışmasının denetimi sağlanabilmektedir. Bizler kegel egzersizlerini sık uygulamamakla beraber ihtiyacı olan hastalara sadece öğretmekteyiz.

Erkek Eşlere Verilen Tedaviler
Cinselliğin halen tabularla dolu olduğu ülkemizde bilişsel davranışsal cinsel tedavi programları erkek eşlere de uygulanmalıdır. Çünkü bu konuda erkeklerin de pek çok bilgi eksiklikleri vardır ve bu sebepler de cinsel ilişkiye engel durumlar yaratabilmektedir. Cinsel ilişki, hem erkek hem de kadının uyum içinde birbirine yaklaşmalarını gerektiren ortak bir konudur.

Erkeklerdeki bir takım ürolojik problemler de vajinismusa sebep olabileceğinden erkek eşlerle de mutlaka görüşülmelidir.

Vajinismus sorunu yaşayan hastaların eşlerinde başlarda hiçbir sorun olmamasına rağmen zamanla vajinismus probleminden kaynaklı bazı cinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Erkeklerde en sık görülen problemler cinsel isteksizlik, sertleşme ve erken boşalma problemleridir.

Trans teknikleri uygulanması

Hastanın gevşemesi bu şekilde sağlanarak kendine olan özgüveni, yapabilme inancı, kas kontrolü sağlanır. Hasta kendi bedeninin kontrolünü geri kazanarak ilişki sırasında vücudunu yönetebilecek düzeye gelir.

Vajinismus Tedavisi Bireye Özgü Kılınmalıdır!
Vajinismus tedavisi tamamen bireye özgü olmalıdır. Tedavi yöntemleri herkes için standart tek bir yöntem olamaz. Çünkü her bireyin sorunu, derecesi ve oluş nedenleri diğerinden farklıdır. Bu nedenle vajinismus tedavisi için yöntemler belirlenirken bu faktörlerin tamamı gözden geçirilmelidir. Vajinismus tedavisine başlarken kişilerin “acaba vajinismus tedavisi nasıl uygulanacak, egzersizleri yapabilecek miyim, ya başarısız olursam ne olacak, vajinismus tedavisi nasıl olacak” türünden kaygıları giderilip bir an evvel destek almalarını önermekteyiz.

Hasta Görüşleri