Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Vajinismus Rahatsızlığı

Vajinismus Rahatsızlığı

Vajinismus rahatsızlığı tüm dünyada en yaygın cinsel problemler içinde yer alıyor. Cinsel sorunlar arasında en sık neden olmamasına rağmen, en sık doktora başvurma nedeni olarak da biliniyor. Vajinismus sorunu, yapılan bir çalışmaya göre ülkemizde % 10’luk bir görülme sıklığına sahip. Bu açıdan bakıldığında ülkemizdeki en gizli cinsel sağlık problemi olarak da kabul edilebilir.

Vajinismus rahatsızlığı kendisini nasıl gösterir?
Vajinismus bir erteleme kaçınma hastalığıdır. Sorunu yaşayan hastalar çok farklı nedenlerle ve çok değişik bahanelerle çözümlerini ertelemekte, tedavilerini geciktirmektedirler. Bazen bahanelerini kendilerinin ürettiğinin farkında bile değillerdir.  Tedaviye başlanıldığında ise sorunun yalnızca kendi başlarına çözümlenmeyeceğini de anlamaktadırlar.

Vajinismus en sıklıkla kendisini cinsel ilişkiye girememe şeklinde göstermektedir. Cinsel ilişkide kasılma, cinsel ilişkide ağrı, acı, tam olarak değil yarım olarak cinsel ilişkinin gerçekleşmesi, her pozisyonda cinsel ilişkinin olamaması gibi belirtiler vajinismus rahatsızlığını göstermektedir.

Vajinismus sorunu yaşayanların pek çoğu henüz doktora dahi başvurmadan internetten yaptıkları araştırmalar sonucunda, kendi problemlerinin teşhislerini kendileri koyabilmektedirler. Ancak yine de kesin tanı için jinekolojik değerlendirme şarttır. Nitekim vajinismus daha sıklıkla psikolojik nedenlere bağlı olsa da, bazen yapısal nedenler sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismus Rahatsızlığı ve Çözüm
Yanlış teşhis, yanlış tedavileri beraberinde getirir. Kadınlardaki her türlü cinsel sorunlarda hastaların ilk olarak cinsel problemler ve cinsel tedaviler konusunda uzman jinekolog hekimlere başvurmaları önerilmektedir.

Vajinismus rahatsızlığı doğru, bilimsel ve etik tedavi methodları doğrultusunda günümüzde ‘Kesin ve de Kalıcı’ şekilde tedavi edilebilmektedir.

Hasta Görüşleri