Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

VAJİNİSMUSUN TANIMI

Cinsel ilişki sırasında kadının kontrolsüzce kasılıp ilişkiyi neredeyse imkansız hale getirerek korku, panik ve acı hissedeceği kaygısıyla kasılıp ilişkiye izin vermemesi, vajinal kanalın 1/3 dış kısmındaki pelvik kasların aşırı düzeyde kontrol dışı kasılması durumudur. Vajinismusta aslında tüm vücutta kasılma, endişe, korku ve panik hali olabilir ve vajinadaki kasılmaya, bacakların kapanması, çarpıntı, terleme, kusma, titreme, ağlama gibi bazı belirtilerin eşlik ettiği görülebilir.

Kasılma refleksi sadece cinsel ilişki sırasında değil kadının jinekolojik muayenesi sırasında, tampon kullanımı durumunda ya da parmağın vajene sokulması gibi vajinaya herhangi bir girişim içeren her durumda tetiklenebilir.

Kasılmaları kadın bilinçli olarak yapmaz hatta kendi de bu durumun onda olmasına şaşırır. Sağlık alanında eğitim almış kişilerde de vajinismus olabilmektedir. Bazı hastalar bu durumun sadece kendilerinde olduğunu ya da çok nadir bir durum olduğunu düşünmektedir. Vajinismus, eğer tedavi edilmezse evliliği tehdit edecek boyutta ciddi bir soruna dönüşebilir.

VAJİNİSMUSUN GÖRÜLME SIKLIĞI

Maalesef vajinismus, ülkemizde dünyaya göre daha yaygın oranda görülmektedir. Dünyada bu oran %1-2 iken ülkemizde ise %7-10 arasında seyretmektedir. Bunun altında kız çocuğuna büyürken veya kadına toplum içerisinde verdiğimiz rollerden kaynaklanmaktadır. Ülkemizdeki yüksek oranın arkasında bizim kültürel değerlerimiz ve aile ilişkilerimizin ciddi bir anlamı vardır. Belki küçükken koruma amaçlı o küçük kızı birçok şeyden sakınmamız, büyüdüğünde onun duygusal olarak kadınlık rolüne geçememesi ve cinsel ilişkiyi yaşayamamasına sebep olmaktadır veya belki de geçmişte yaşadığı olaylar, baskıcı tutumlar da büyük bir etkendir.

Hasta Görüşleri