Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Vajinismus Kimlerde Görülür?

Vajinismus Kimlerde Görülür?

Vajinismus aslında tüm dünyada görülen bir problemdir. Bu konuda özelleşmiş olarak çalışan pek çok merkez vardır. Ülkemizde bazı kültürel nedenlerden dolayı görülme sıklığı biraz daha fazladır.

Vajinismus problemiyle gelen kadınların öyküleri alındığında ortak kişilik özellikleri arasında:

Genel olarak korkularının fazla olduğu (karanlık, yalnızlık, iğne, kan, muayene, yükseklik korkuları vs),
Ağrı eşiğinin düşük olduğu (Halk arası tabiri ile ‘canı tatlı’ bireyler),
Başkalarına güveni eksik, kendi kendilerini aşırı düzeyde kontrol eden kişilerden oluştuğu,
Çocukluk veya genç kızlık dönemlerinde cinsel olarak taciz edildikleri,
Çocukluk çağından itibaren ebeveynleri tarafından sıkı terbiye edildikleri ("iyi kız olma sendromu"),
Tam olarak ruhsal kişilikleri olgunlaşmamış oldukları,
Aileleri ve/veya çevreleri tarafından ahlaki ve dini katı kurallarla yetiştirildikleri gözlemlenmektedir.
Vajinismus problemini taşıyan bazı kadınlar ise son derece modern ailelerde yetişmiş, dini veya ahlaki yönden hiç bir katı eğitim almamış, kültürel ve eğitim düzeyleri yüksek kişilerden oluşmaktadır. Bu tür bayanlarda ilk başta görünen hiçbir neden yoktur. Her ne kadar unutmuş gibi görünse de bir takım korkular bilinç dışına atılmıştır ve orada depolanmıştır.

Toplumlara göre vajinismus probleminin gelişim nedenleri de farklılaşmaktadır. Örneğin; Batı ülkelerinde vajinismusa en sık sebep olarak geçmişte yaşanmış bir takım cinsel tacizler sayılsa da ülkemizde daha sıklıkla kültürel, ahlaki ve dini nedenler önde gelmektedir.

Burada unutulmaması gereken; vajinismusun yalnızca katı ve kuralcı toplumların ortak bir sorunu olmadığı, toplumun tüm sosyokültürel katmanlarında görülen yaygın bir problem olduğudur. Modern aile yapısına ait kadınlarda da görülebilir.

Vajinismus öğretmen hastalığı mı?
Vajinismus meslek grupları içerisinde en çok öğretmenlerde görülmektedir. Vajinismus hastalarının yaklaşık 5 ‘te biri öğretmenlerden oluşmaktadır. Bunun öğretmenlerin genel yapıları ve meslek davranışları ile ilgili yansımaları olabilir.

Vajinismus Ülkemizde ne kadar yaygın? Vajinismus Türkiye İstatistiği
CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) 2006 yılında 1500 kişi üzerinde yaptığı bir ankete göre Türkiye’de her 10 kişiden birisi vajinismus sorunu ile karşı karşıyadır. Yani toplumumuzdaki %10’luk bir bölüm eşiyle hiç ilişkiye girememekte veya ilişki sırasında ıstırap çekmektedir.

Unutulmamalıdır ki, vajinismus yalnızca Türkiye’deki gibi Müslüman ülkelerin bir sorunu değildir. Dünyadaki tüm ülkelerde (Amerika, Avrupa ülkeleri, Avusturalya gibi) vajinismus sorunu olup bu konuda dünyada çalışan pek çok özel merkezler vardır. 

Hasta Görüşleri