Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Vajinismus Hastalığı

Vajinismus Hastalığı

Vajinismus hastalığı nedir?
Pek çok bayan kendisinde yaşadığı bu cinsel sorunun adına ilk kez internetten ulaşmakta "vajinismus hastalığı nedir, ne demek, neden bende böyle bir cinsel sorun ortaya çıktı acaba" diye umutsuzluklara kapılmaktadır. Çoğu çift bu sorunlarının yalnızca kendilerine ait olduğunu zannetmektedirler.

Vajinismus hastalığı cinsel ilişki sırasında vajinanın istemsiz kasılması sonucunda cinsel birleşmenin tam olarak sağlanamamasıdır.

Vajinismus hastalığı ne demektir?
Vajinismus hastalığı, kadınlarda vajinanın 1/3 alt kısmında yer alan pelvik taban kaslarının istemsiz (kontrolsüz) kasılması sonucu cinsel ilişkiye girememe sorunu olarak tanımlanmaktadır. Normalde vajinal kaslar kişinin tamamen kontrolünde çalışmakta iken cinsel ilişki sırasında penis girmeden hemen önce güçlü bir şekilde kasılarak penisin içeriye girmesine engel olmaktadır.

Aslında vajinismus bir hastalık değil bir “semptom” yani “bulgu” (belirti) dur. Yani vajinismus bir hastalıktan çok, bir hastalığın kendisini ortaya koyma şeklidir. Vajinismus hastalığının derecesine bağlı olarak istemsiz kas kasılmaları başta bel, kasık bölgesi, kalça, bacaklar olmak üzere tüm vücutta yaygın bir şekilde görülebilmektedir.

Vajinismus hastalığı neden olur?
Vajinismus hastalığı belirtisi olarak izlenen istemsiz kas kasılmalarının nedeni bilinç dışına yerleşmiş cinsellik ve cinsel birleşme ile ilgili yanlış, abartılı ve eksik bilgilerdir. Bunlara "bilişsel çarpıtma" adı verilmektedir.

Kişilerde cinsel kimlik çok erken yaşlardan itibaren gelişmektedir. Cinsel kimliğin en hızlı olarak oluştuğu dönem 3-5 yaş arasında yer alan "Oedipus dönemi (Ödipus dönemi)" veya "Ödipal dönem" dir. Bu dönemde gerek anne babadan gerekse çevreden alınan ve cinsel bilgi içeren mesajlar yani bilişsel çarpıtmalar sonucu yanlış öğrenmeler kişilerde ömür boyu kalıcı etkiler oluşturabilmektedir.

Diğer taraftan geleneksel aile yapısı, ergenlik dönemi travmaları, ilk gece hikayeleri, “cinsel mitler” olarak adlandırdığımız cinsellikle ilgili hurafe bilgiler vajinismusun önemli sebepleri arasında yer almaktadır.

Erkeklerde bulunan erken boşalma, sertleşme sorunu, cinsel isteksizlik ve kadınlarda izlenen vajinismus, cinsel isteksizlik, cinsel soğukluk, anorgazmi (orgazm olamama) sorunları en sık olarak ödipal dönemde yaşanan olaylar ve direkt veya indirekt (dolaylı) yollardan alınan mesajlar ile çoğu zaman açıklanabilmektedir. Cinsellikle ilgili yanlış, eksik ve abartılı bilgiler cinsel sorunların en sık sebepleri arasındadır.

Vajinismus hastalığının tedavisi nasıldır?
Vajinismus hastalığının tedavisi ve diğer cinsel terapilerde dinamik, bilişsel ve davranışsal yaklaşımlar uygulanmaktadır. Bu tedavi yaklaşımına "holistik cinsel terapi" veya "bütüncül cinsel terapi" adı verilmektedir.

Bütüncül (holistik) cinsel tedavilerdeki amaç, çocukluk çağlarından itibaren süregelen yanlış bilgilerin ürettiği hataların düzeltilmesidir. Yanlış davranışların yerine doğru duygu ve davranışların geliştirilmesi cinsel sorunların çözümünde anahtar rol oynamaktadır.

Vajinismus bir çift sorunudur…
Vajinismus hastalığı her ne kadar kadından kaynaklanan bir sorun gibi görülse de bir çift problemi olduğu unutulmamalıdır. Her zaman için vajinismusun bir aile problemi olarak görülmesi; yani erkek ve kadının ortak bir sorunu olarak düşünülmesi son derece önemlidir. Bundan ötürü eşler kesinlikle birbirini suçlamamalı ve özellikle tedavi süresince birbirlerine karşı anlayışlı olmalıdırlar.

Vajinismus hastalığı yalnızca sizin bir probleminiz olmayıp dünyanın beş kıtasında ve ülkemizde yoğun olarak görülen yaygın bir cinsel işlev bozukluğudur.  

Hasta Görüşleri