Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus Belirtileri

Pek çok kadın veya çift, ancak kendi başlarına geldiği zaman vajinismus hastalığını ilk kez öğrendiklerini ifade etmektedirler.

Vajinismus belirtileri birden çoktur!
Vajinismus belirtileri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Pek çok kişi kendisindeki sorunları araştırırken vajinismus belirtileri ile kendi şikâyeti arasında benzerlikler kurar, hatta kendi tanısını kendisi koyar. Ancak vajinismusun belirtileri birden fazladır.

Vajinismus hastalığı, cinsel ilişki sırasında vajinanın üçte birlik aşağı kısmında yer alan pelvik kasların ilişki sırasında kontrol dışında kasılması sonucunda cinsel ilişkinin gerçekleşememesi veya çok zor olarak gerçekleşmesi ile kendisini gösteren bir problemdir.

Bazen de korkular o kadar yoğundur ki kişi eşiyle sevişme sonrası bırakın deneyip kasılmayı, cinsel birleşmeyi denemeyi dahi düşünemez.

Vajinismus aslında yalnızca cinsel ilişki sırasında kendisini göstermez. Vajinismusun başka belirtileri de olabilir.

Vajinismus belirtileri nelerdir?
Vajinismus belirtileri herkes için farklı olabilir. Ancak vajinismus belirtileri içerisinde genel olarak cinsel ilişkiye girememe sorunu veya ilişkide oldukça zorlanma vardır. Bazen ağrılı cinsel ilişki olarak da kendisini gösterebilir.

Bazı kadınlarda tek bir, çoğu zaman ise birden çok belirti yer alabilmektedir. Vajinismus belirtileri sorunun derecesine göre değişmektedir.

Vajinismus belirtileri özetle şu şekilde sıralanabilir:

Partneri ile cinsel ilişkiden korkma ve hiç birleşmeyi (penetrasyon) dahi deneyememe
Ön sevişmede sorun yokken birleşme anı geldiğinde istem dışı kasılma, korku ve aşırı panik hali
Cinsel ilişkilerin ağrılı ve zor gerçekleşmesi (disparoni)
İlk bir veya birkaç zorlu cinsel ilişkiden sonra gerisinin gelmemesi, ilişkiye girememe, ilişkiyi reddetme
İlişki sırasında bacakları açamama, elle, ayakla iterek veya kalçayı kaydırarak eşi reddetme
Cinsel ilişkinin yarım olarak gerçekleşmesi (vajina içine penisin ancak bir kısmının girebilmesi)
Vajina içerisine ped veya tampon yerleştirememe
Vajina içine parmak sokamama
Jinekolojik muayenelerden korkma ve çekinme, masaya çıkamama
Vajinal ultrasona girememe, smear testi yaptıramama
Genital alana bakamama, dokunamama
Eşin genital bölgeye dokunmasına izin vermeme, eşin yanında çıplak kalamama, utanma
Vajina içine tedavi amaçlı fitil (ovül) türü ilaçlar sokamama
Farklı cinsel pozisyonlarda cinsel ilişkiye girememe, yalnızca bir veya birkaç pozisyonla ilişkiyi sınırlama
Genelde cinsel isteksizlik sorunu olmamasına rağmen zamanla cinsel haz eksikliği, uyarılma azlığı, vajinal kuruluk gibi belirtilere de ortaya çıkabilir.
Tüm bu şikâyetler vajinismus belirtileri arasındadır.

Vajinismus hastalık mıdır?
Dünya sağlık Örgütü (DSÖ) sağlık tanımına göre, sağlık; kişinin fiziksel, ruhsal ve psikolojik olarak iyilik halidir. Sağlığın bozulması ise ‘hastalık’ olarak ifade edilir. Vajinismus kadınlarda psikolojik ve sosyal açıdan pek çok problemleri de beraberinde getirir. Bu nedenle ‘hastalık’ olarak kabul edilmeli ve tedavisi hekimler tarafından yapılmalıdır.

Cinsel ilişki korkusu ve fobiler
Vajinismus bir kaygı (anksiyete) bozukluğudur. Bu nedenle bazı seksologlar tarafından ‘cinsel fobi’ veya ‘cinsel ilişki korkusu’ olarak da tabir edilir. Sorunu yaşayanların pek çoğunda ilk cinsel deneyime karşı derin bir korku vardır. Bu korku başta ağrı, acı duyma, daha sonra ilk gecede aşırı kanama, yırtılma, parçalanma, kilitlenme gibi korkulardır. Hatta hastaların bir kısmında ‘ilişkide ölme korkusu’ bile mevcuttur.

Diğer taraftan vajinismus problemine sahip bayanların pek çoğunda başka korkular (fobiler) da olabilmektedir. Yaptığımız çalışmalara göre bunlar; kan aldırmak, muayene olmak, diş tedavisi almak, iğne, yükseklik, karanlık, yalnızlık, hastalık, ölüm, kedi, köpek vb. korkular (fobiler) olabilir. Halk arasında “canı tatlı” olarak tabir edilen kesime uyar.

Sorun birleşme anındadır
Vajinismus problemine sahip bayanlar eşleri ile sevişmelerinden zevk alabilir, hatta kendi başına veya eşinin uyarıları ile orgazm olabilirler. Ancak zaman içinde ilişki denemeleri azalmakta, umutsuzluklar ve sıkıntılar artmaktadır. Denemelerin azalması ile birlikte kişilerin cinsel ilişkiden zevk alma azalmakta ve isteksizlik ortaya çıkabilmektedir.

Tedavi olmayan veya olamamış olan çiftler ya kendilerini bu şekilde kabul ederek evliliklerine aseksüel (ilişki olmaksızın) devam edebilmekte veya maalesef boşanmalara gidebilmektedirler.

İlişkideki panik atak vajinismus belirtileri arasındadır
Vajinismus problemine sahip bayanlarda ilk zamanlarda rahatlatıcı ve güzel sevişme sonrası eşleriyle birleşme anı geldiğinde kendilerinde “panik atak benzeri bir durum” ortaya çıkmaktadır. Bu durumda aniden heyecanlanıp vücutlarını bir korku ile kasarlar, kalp atışları hızlanır, nefes alış verişleri artar ve kendilerini geri çekerek bacaklarını kapatıp eşlerini iterek ilişkiye son verirler. İlişki sırasında yaşanılan aşırı kaygı ve panik atak genelde ağrı, acı duyma korkusuna bağlı olup vajinismusun belirtileri arasındadır.

İstemsiz kas kasılmaları, kramplar ve kas ağrıları
Hastaların cinsel deneyimlerde yaşadıkları kasılmalar çoğu kez vajinal kaslarla sınırlı değildir. Kas kasılmaları kalça, karın, bel, sırt, omuz, bacaklar ve hatta ayak parmaklarına kadar yaygın olabilir. Bu nedenle de ilişki denenen günlerden sonra vücudun genelinde veya bir kısmında kas ağrıları (yaygın myaljiler) görülebilir.

Vajinismusta ortaya çıkan bu belirtiler, vücudun ağrı duymaya (veya ağrı duyma korkusuna) karşı kendisini “savunma amacıyla verdiği refleks cevaplar” ile ilişkilidir. Yani beden bilinç dışından aldığı uyaranlar sonrasında kendisine tehdit olarak gördüğü bir olaydan kendisini korumaktadır. Çözüm de bilinç dışına yerleşmiş yanlış bilgi ve inanışların silinerek yerine doğru bilgilerin işlenmesi ile mümkün olacaktır.

Vajinismusta jinekolojik muayenenin önemi
Vajinismusun kesin tanısı deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan basit bir jinekolojik değerlendirme sonucunda konur. Son derece kolay, ağrısız ve yalnızca birkaç dakika süren bu jinekolojik muayene masasına yatmak bile pek çok hasta için korkutucu ve rahatsız edici olabilmektedir. Ancak bu jinekolojik değerlendirme ile vajinismusun doğru tanısı konulabilir ve derecelendirmesi yapılabilir. Bu da tedavinin şeklini etkileyecektir.

Vajinismus belirtilerinin görülme sıklığı
Batılı kaynaklarda nadir rastlandığı ileri sürülen vajinismus, ülkemizde cinsel işlev bozukluklarla hastanelere başvuranlar arasında en sık olan problemdir. Cinsel terapi kliniklerine başvuranların % 43-73 arasında ana problem vajinismustur. Toplum genelinde ise neredeyse her 10 kadının birisinin problemidir. Bu yüksek görülme sıklığında Türk kültüründeki cinsel değerler, cinselliğin anlamı, cinsel ilişkinin tanımı, cinsel işlev bozukluğunun algılanması gibi bazı özellikler rol oynamaktadır.

Vajinismus belirtileri gösteren kadınların eşlerinde de zaman içerisinde erken boşalma ve ereksiyon sorunları (sertleşme azlığı) ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden sorun aslında bir çift problemidir.

Hasta Görüşleri