Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Tedaviyi Nasıl Yapıyoruz?

Tedaviyi Nasıl Yapıyoruz?

Tedavimiz hakkında aklınıza takılan sorular için çekinmeden 0 543 208 43 19 u arayabilirsiniz

Tedavi 3 aşamadan oluşan 1 ile 3 seanslık bir programdan oluşmaktadır. Bazı hastalarda seanslar kısa sürede bitebilirken nadiren de ek birkaç seans gerekebiliyor. Tedavimiz bilişsel terapi ile hastanın bilgilendirilmesini sağlayıp çeşitli trans teknikleri ile kasılmaları kaldırıp sonra da davranışsal terapi dediğimiz vajinaya ait ağrısız,acısız kısa süreli kolay bir çalışma içeriyor.

Bu tedavi programı ile sorun odaklı yaklaşım sağlayıp hastaya özel özgüven kazandırma ve kasılmaların kaldırılıp zihin beden gevşemesinin sağlanması ve vücudun yönetilmesi hedeflenir. Tedavi süresinin kısalığı vajinismusta asıl etken olan kas grubu üzerinde duyarsızlaştırma çalışmalarıyla sağlanır. Vajinismusta asıl sorun vajinanın kasılması değildir. Korku, endişe, otomatik kendini savunma mekanizması daha ön plandadır. Bu nedenle diğer tedaviler göreceli olarak çok daha uzun sürer.

Hastalarımızın gelmeden önce en çok sorduğu soru"ya 1-3 seansta başaramazsam" siz "başardık" demeden biz sizinle irtibatımızı asla kesmeyiz ve tedavimizi sonlandırmayız. Öğrenmeye dönük olduğu için de kalıcı bir tedavi olacaktır, herhangi bir sorun olursa da her zaman yanınızdayım. Bu konuda içiniz rahat olsun, istediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Klasik tedavilerde bir kısım hasta, ya tedavi süresi uzun olduğu için tedaviyi bırakır ya da ödevleri yapamaz veya ödevleri yapıp penis aşamasına geçemez. Tedavide tüm sorunlara çözüm üretilip egzersizler tarafımdan yapılmaktadır. Gevşeme trans teknikleri ile sağlandığı için kas ve zihin gevşemesi sağlanıp egzersizler rahatlıkla yapılmaktadır. 

Tedavimiz sorun odaklıdır, o yüzden öncesinde sizi iyi tanıyıp kişiye özel tedavi yapmak tercihimdir. Aşama aşama sorunlar kaldırılıp başarı kısa sürede elde edilir. Bazen sorun geçmiştir, travmalardır. Travmaları çözmedikçe bazen tedavi başarısız olur, o yüzden de geçmişi iyi taramak gerekebilir ama her zaman geçmiş taraması gerekmeyecektir. O yüzden öncelikle gevşeme, bilişsel ve davranışsal terapiler yapıp çok kolay çözüme ulaştırdığımız hastalar mevcuttur. Geçmiş taraması daha çok ağır vakalardaki tercihimizdir.

Dilatör çalışmaları tarafımdan yaptırılmakta olup, egzersizler bir kadın doğum uzmanı eşliğinde olduğundan hastalarda güven hissi oluşmaktadır. Eve ödev vermiyorum, hastaların dilatör çalışmaları ve parmak egzersizi ödevleri olmuyor.

Dilatör çalışmalarının amacı 1 saat boyunca yapılan terapinin ulaştırdığı düzeyi saptamaktır, içeriye bir şeyin girebilirliği, çapın artışının tolere edilebilmesi ve zara ait sorun olmadığının hasta tarafından anlaşılması içindir. Zarla ilgili tespitler zaten terapi öncesinde tarafımdan yapılmakta olup sizin de dilatör çalışmalarıyla bunu görsel olarak görmeniz gerekmektedir. 

Diğer tedavilerde günler, haftalar, aylar süren dilatör, parmak çalışmasının tedavimizde birkaç saatte tamamlanabilmesi kullandığımız gevşeme yöntemleri ile ilgilidir. Zihin ve beden gevşediğinde öğrenme ve dilatör çalışması da kolaylaşır, diğer tedavilerle aradaki en büyük fark tedavi süresinin hem kısa olması  hem de kolaylaşmış olmasıdır. 

Tedavimiz birçok tekniği içermekte olup kendi içinde organize ve basamaklı bir tedaviyi kapsar. Hangi basamakları uygulayacağımız kişilik yapısına ve sorunun boyutuna göre değişmektedir.

Sorularınız olursa memnuniyetle yanıtlarız @dr.sevincbilgin instagram adresinden veya 0 543 208 43 19 no. lu telefondan ulaşabilirsiniz.

Hasta Görüşleri