Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Rahim Alınmasının riskleri nelerdir?

Rahim Alınmasının riskleri nelerdir?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi histerektomi ile birlikte bazı riskler olabilir.  Mesane, bağırsaklar ve kan damarları rahim alınması esnasında en sık etkilenen dokulardır. Bundan dolayı ameliyat sonrası gelip geçen ağrı, kabızlık ve idrar yapma ile ilgili problemler oluşabilir. Nadir olarak bu durumların düzeltilmesine yönelik, ikinci bir cerrahi müdahale söz konusu olabilmektedir. Bazen rahim alınması işleminde uygulanan anesteziye karşı istenmeyen bir etkileşim olması, histerektominin riskleri arasında yer alır.

Ameliyat sırasında kesilen dokuların kendi arasında anormal yapışıklıklara neden olması adezyon olarak adlandırılır. Adezyon gelişimi ağrı ve sindirim sistemi ile ilgili problemlerin oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Rahmi alınan kişinin artık gebe kalması mümkün değildir. Adet kanaması olmaz. Yumurtalıkların da ameliyat esnasında çıkarılması o kişinin artık menopoz dönemine geçtiği anlamına gelir. Dolayısıyla ameliyat sonrası dönemde bu döneme ait sıcak basması, duygulanım değişiklikleri ve vajinal kuruluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Cinsel yaşam histerektomi denilen rahim alınması ameliyatı sonrasında işlem öncesindeki problemin ne olduğuna bağlı olarak olumlu ya da olumsuz şekilde etkilenebilir. Cinsel aktivite problemlerinin temelinde ilişki esnasında ağrı hissi olması ve bu şikayetin ameliyat sonrasında hafiflemesi halinde kişinin cinsel yaşamında iyileşme meydana gelir. Bazı kadınlarda ise histerektomi sonrasında cinsel aktivite esnasında tecrübe edilen hazzın düzeyinde azalma oluşması nedeniyle cinsel yaşam olumsuz olarak etkilenebilir.

Hasta Görüşleri