Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Myom Nedir?

Myom Nedir?

 Myomlar kadın genital sisteminin ve yumuşak doku tümörlerinin en çok görülenidir. Rahimin düz kas hücre tümörleridir. Rahim adalesinin herhangi bir yerinde yerleşmiş hücrelerden köken alabilirler.

Miyomların neden oluştuğu net bilinmiyor. Büyümeleri ve belirtilerin şiddetlenmesi seks hormonlarına bağlı olsa da hormonal düzensizliklerin myomların ortaya çıkmasındaki katkısı gösterilmemiştir. Doğum kontrol haplarının ve hormon ilaçlarının da myomlara neden olduğu tespit edilmemiştir. En etkin teori genetik kalıtımdır ve ailesinde miyom saptanmış kadınların yüzde 40'nda yaşamları boyunca bir dönemde miyom gelişeceği tahmin edilmektedir.  Myom gelişiminde aile, yaş ve ırk (siyah ırkta daha sıktır) belirgin olmasına karşın, hangi kadınlarda görüleceğini öngörme şansı azdır.

Myomlar rahmin dış tabakasından iç kısımlarına doğru yerleşim bölgelerine göre:

Saplı, subseröz, intramural submüköz ve intrakaviter olarak adlandırlırlar.

Myomların yarattığı şikayetler :

Myomların büyüklüklerine ve rahmin içinde yerleşmiş oldukları bölgelere göre değişmek ile birlikte, hiçbir şikayet yaratmadan normal jinekolojk muayene esnasında rahimde fark edildikleri gibi idrar kaçırma, bel, kasık ve bacaklara vuran ağrı, adet kanamalarının çok sancılı geçmesi, adet kanamalarının uzun ve fazla olması, ara kanamalar ve gebe kalma sürecinde yarattığı zorluklar gibi belirtileri olabilir.

Hasta Görüşleri