Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Menopoz Sonrası Kanama

Menopoz Sonrası Kanama

Menopoz ileri yaş kadında son bir yıl içinde hiç adet olunmaması durumudur. Yumurtalıklar görevini bitirmiştir. Hiç rezerv kalmamıştır. Hormon üretilemez ve adet olunmaz. Kişinin gebe kalma yetisi de sonlanmıştır.

Menopoz döneminde olan adet kanamaları aksi ispatlanana kadar ciddi olarak değerlendirilmelidir. Rahim ağzı kanserini ekarte etmek için mutlak smear alınmalıdır. Ultrason yapılarak rahim iç tabakasının kalınlığı ölçülmelidir. Bu kalınlık 4-5 mm den az olmalıdır. Aynı şekilde ultrason ile yumurtalıklar incelenmelidir.

İleri yaşlar kadında genital kanserlerin en sık görüldüğü dönem olduğundan bu dönemdeki her işaret dikkatle incelenmelidir.

Çoğunlukla her şey normal görünse dahi emin olmak için rahim içinden parça alınarak patolojik olarak incelenmelidir. Ancak bu yöntemle emin bir şekilde önemli bir durum olmadığını söyleyebiliriz.

Yapılan biopsi sonucu vakaların önemli bir kısmında atrofi yani hormon bitmesine bağlı kanama sonucunu yansıtan rapor gelir. Ancak bu durumda içimiz rahatlayabilir. Menopozdaki her kanama ciddi bir şekilde ele alınmalıdır.

Hasta Görüşleri