Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Menopoz nedir? Menopoz belirtileri nelerdir?

Menopoz nedir? Menopoz belirtileri nelerdir?

Menopoz hayatın önemli bir dönemidir. Menopoza giriş döneminde yumurtalıklardaki folikül miktarı azalır ve bundan dolayı östrojen üretimi azalır. Zamanla östrojen hormon üretimi kesilir ve yumurtalıklar küçülür. Buna bağlı olarak adet döngüsü kesilir ve üreme yeteneği kaybolur. Menopoz, yumurtalıkların aktivitelerini kaybetmeleri sonucu adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesi olarak tanımlanmaktadır. Menapoz yaşı genel olarak 45-55 yaştır. 

Menopoz dönemi, üçe ayrılır:

  • Premenopoz: İlk belirtilerin görüldüğü dönemden menopoza kadar geçen süreyi kapsar. Yumurtalıklarda folikül aktivitesi yavaşlar ve adetler düzensizleşir. Bu dönemde genelde önce adetler sıklaşıp sonra giderek arası açılır, seyrek ama çok kanamaların olduğu dönemler olur. Bu süreç birkaç ay ya da yıl sürebilir. 
  • Menopoz: En son adet kanamasının görülmesi ile girilen dönemdir.
  • Postmenopoz: Menopozdan yaşlılık dönemine kadar süren dönemi kapsar. Bir kadının postmenopoz olabilmesi için 12 aydır adet görmüyor olması gereklidir. 

Menopoz oluşum biçimine göre de sınıflandırılır:

  • Doğal menopoz
  • Erken menopoz: 45 yaşından önce oluşan menopoza erken menopoz denir. Erken menopoz nedenleri:                                                                                                 Sebebi belli olmayan durumlar, otoimmün hastalıklar, radyoterapi, kemoterapi, enfeksiyonlar, çevresel nedenler, kürtaj ve düşükler, sık gebelik, aşırı şişmanlık, hipotiroidizm gibi sebeplerle oluşabilir. 
  • Cerrahi menopoz: Bazı operasyonlar sırasında adet gören bir kadının yumurtalıkları cerrahi olarak çıkarılırsa adet kesilir ve menopoz gelişir. Kemoterapi - Radyasyon tedavileri esnasında görülen yumurtalık fonksiyon kayıpları menopoza yol açabilir. Kanser kemoterapileri bazı durumlarda geri dönüşümlüdür.

Hasta Görüşleri