Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Labia Major (Büyük Dudak) Estetiği

Labia Major (Büyük Dudak) Estetiği

Büyük Dudaklar Neden Sarkar?

Özellikle yaşlanma ile büyük dudaklardaki cilt dokusu direncini kaybetmekte ve sarkarak kırışık bir görünüm almaktadır. Kollajen dokusunun genetik olarak daha zayıf olduğu kişilerde bu durum daha sık görülmektedir.

Ayrıca sigara ve alkol kullanımı, kronik mantar varlığına bağlı aşırı kaşıntılar, bazı cilt hastalıkları, hızlı kilo alıp vermeler, menopoz, yaşlılıkta dış dudaklarda sarkıklık ve volüm kaybına sebep olabilir.

Büyük dudaklar sarktığında nasıl tedavi edilir?

Sarkan dokunun cerrahi olarak çıkarılması veya o bölgeye hacim kazandıran hyaluronik asit dolguları, yağ enjeksiyonları ile labia major önceki sıkı görünümüne kavuşturulur. Burada amaçlanan dış genital bölgede daha parlak, dolgun ve genç bir görünüm elde edilmesidir. Büyük dudak dolgusu iki şekilde yapılır:

1-Hyaluronik asit kullanılır: Kozmetiklerde yaygın olarak kullanılan hyaluranik asit muayenehane ortamında lokal yada sedasyon anestezi ile büyük dudaklara enjekte edilir. Kullanılan miktar kişiden kişiye değişmektedir. Hyaluranik asitin süresi 6-9 ay kadardır. Sonrasında isteye bağlı tekrarlanmasında sakınca yoktur.

2- Yağ enjeksiyonları: Liposuction yöntemi ile kişinin kendisinden (karın, uyluk içi, kalça) alınan yağ dokusunun her iki büyük dudağa enjeksiyon yöntemine dayanır. Hyaluranik asite göre daha dayanıklıdır ve daha uzun sürelidir. Hastane ortamında yapılan bir işlemdir

Hasta Görüşleri