Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Kızlık Zarı Problemi ve Vajinismus

Kızlık Zarı Problemi ve Vajinismus

Kızlık zarı ile ilgili problemler vajinismusa bazen yol açmaktadır. Cinsel ilişkiye girme sorununu çözme maksadı ile yapılan kızlık zarı ameliyatlarının çoğu gereksizdir. Bu bölümde kızlık zarı sorunları ile vajinismus arasındaki ilişki ele alınmaktadır.

Kızlık Zarı Problemleri Vajinismus Sebepleri Arasındadır!
Kızlık zarı problemleri vajinismusa en sık olarak neden olan organik (yapısal) nedenler arasındadır. Kızlık zarının normalden kalın, sert ve yüksek oluşu cinsel penetrasyon sırasında penisin içeriye girmesine engel olarak cinsel ilişkiyi olanaksız hale getirebilir. Bu durumlarda kızlık zarının operasyonla alınması işlemi (himenektomi operasyonu) yapılmalıdır.

Bazen de kızlık zarının alınmadan yalnızca kesilmesi işlemi (himenotomi) de yeterli gelebilmektedir. Diğer taraftan, ortada bir organik neden yokken yapılan cerrahi işlemler hastaya fayda değil zarar verir.

Cinsel Problemlerin Çözümünde Jinekolog Muayenesi Şarttır!
Her türlü cinsel problemde kesin tanı için gidilecek ilk adres bu konuda uzman bir jinekolog olmalıdır. Vajinismus, disparoni ve anorgazmi gibi tüm kadın cinsel fonksiyon problemlerinin kökeninde yapısal (organik) nedenler yer alabilir. Yapılan bir dakikalık basit bir jinekolojik değerlendirme sonucunda kızlık zarı, vajina veya genital alan ile ilgili diğer bölgelerde doğuştan veya daha sonradan kazanılmış patolojiler saptanabilir. Bu tür sorunlar ilaç tedavileri veya cerrahi işlemler ile çözüme kavuşabilmektedir.

Kızlık Zarı Yapısı Vajinismus Tedavisinde Önemlidir.
Yukarıdaki örnekte de yer alan kızlık zarındaki anatomik engele bağlı vajinismus sorununun yaşanması çok nadir görülen bir durum değildir. Her 100 vajinismus hastasının 10-15’inde bu tür fiziksel engeller rol oynamaktadır. Diğer taraftan her ilişkiye giremeyen vajinismus hastasının kızlık zarının alınması da doğru değildir.

Hasta Görüşleri