Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Hudoplasti Hakkında Merak Edilenler

Hudoplasti Hakkında Merak Edilenler

Hudoplasti Neden Yapılır?

Hudoplastinin asıl amacı; klitorisi örten deri dokusunun şekillendirilmesidir. Bu deri, bazı kişilerde genetik olarak uzun, fazla ve sarkık bir yapıda iken bazı kişilerde ise zamanla uzun ve sarkık bir görünüme ulaşabilir. Bu pek çok kadın tarafından istenmeyen görünüm ile klitorisin verimli bir şekilde uyarılması bozulur ayrıca sarkık bir görünüme yol açabilir. Hudoplasti ameliyatının amacı hem bu görünümü ortadan kaldırmak hem de klitorisin verimli bir şekilde uyarılmasına imkân sağlamaktır.

Hudoplasti Kimlere Yapılabilir?

Hudoplasti 18 yaşından büyük, şikayeti olan her kadına yapılabilir. Hudoplasti ameliyatını bakireler de yaptırabilir, kızlık zarına zarar verilmez. İşlem öncesinde hastalar, bu ameliyata uygunlukları açısından hekim tarafından muayene edilirler. Böylece ameliyat sırasında karşılaşılabilecek olası sorunlar engellenmiş olur.

Hudoplastinin Avantajları Nelerdir?

Hudoplastinin en büyük avantajı daha genç, sıkı görünümlü ve daha kolay uyarılabilir klitoral deri oluşturmaktır. Genital estetik yaptırmak isteyen kadınların sorunlarının başında, vulvanın sarkık, karmaşık ve olduğundan daha yaşlı bir görünüme sahip olması gelir. Pek çok kadın bu görünüm sebebi ile özgüven sorunları yaşayabilmektedir ve bu özgüven sorunları, partnerleri ile olan cinsel yaşamlarını da olumsuz etkilemektedir. Hudoplasti ameliyatı ile bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Hudoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hudoplasti ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Bu ameliyata labioplasti ameliyatı da eşlik edebilir. Anestezi işlemi ile hastalar operasyon sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. İşlem sırasında özel kesi ve dikiş teknikleri kullanılarak; klitorisin üzerindeki deriye müdahale edilir. Klitorisin kendisine müdahale edilmez. Fazla deri dokusu alınır; karmaşık bir görüntüye yol açan kıvrımlar giderilir. Böylece vulvanın çok daha estetik bir görünüme kavuşması sağlanmış olur.

Hudoplasti ameliyatı genelde 30 dakika sürer. Ancak bu süre kişiden kişiye değişebilmektedir.

Hudoplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Hudoplasti sonrası hastalar, kısa bir dinlenme süresinin ardından aynı gün taburcu edilirler.  Hudoplasti sonrasında hastaların birkaç gün boyunca dinlenmeleri gerekir. Ameliyatın ardından bu bölgede bir miktar kızarıklık ve şişlik görülebilir. Buz uygulanabilir. Bunlar birkaç gün içerisinde azarak kaybolurlar. Hudoplasti sonrası ortalama 1 ay içerisinde tam iyileşme görülür.

Hudoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hudoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Hudoplasti sonrası soğuk uygulama yapılması gerekebilir.
  • Hudoplasti sonrası kıyafet seçimine dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden pamuklu ve yumuşak bir dokuya sahip iç çamaşırları tercih edilmelidir.
  • Bir ay kadar cinsel birliktelikten uzak durulması gerekir.
  • İyileşme süreci boyunca ağır işlerden uzak durulması önerilir.
  • Bir süre havuz ve hamama gidilmemesi tavsiye edilir.

Hasta Görüşleri