Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

HPV Aşısı

HPV Aşısı

Serviks kanseri denilen rahim ağzı kanserinin en önemli risk faktörü HPV virüsüdür. Piyasadaki HPV aşıları ikili aşı, dörtlü aşı ve dokuzlu aşıdır. İkili aşı kansere en sık sebep olan HPV tip 16 ve 18’e karşı koruyuculuk sağlar. Dörtlü aşı ise HPV tip 16 ve 18’in yanı sıra genital siğillere en sık sebep olan HPV tipleri 6 ve 11’e karşı da koruyuculuk sağlar. Dokuzlu aşıda ise ek olarak risk grubundaki 31-33-45-52 ve 58 tipleri yer alır. Dörtlü ve dokuzlu aşılar hem kız hem de erkek çocuklara uygulanabilen aşılardır. Bu aşı, kız çocuklara veya kadınlara virüsle karşılaşmadan önce yapıldığında rahim ağzı kanseri olgularının önemli bir kısmının önüne geçer. Aynı zamanda vajinal kanser ve vulva kanseri gibi genital kanserlere karşı da koruyucudur. Ayrıca bu aşı hem erkeklerde hem de kadınlarda genital siğilleri, HPV ile ilişkili anal kanserleri, ağız kanserlerini, baş ve boyun kanserlerini önler.

HPV aşısının kız çocuklar kadar erkek çocuklarda da uygulanmak istenmesinin nedenlerinden biri olarak erkekleri aşılamanın erkeklerden kadınlara HPV bulaşma riskini de azaltacağının öngörülmesi olarak gösterilir.

CDC’nin (Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri) önerilerine göre 11-12 yaşındaki kız ve erkek çocukları HPV aşısı ile aşılanmalıdır. Ancak aşılama en erken 9 yaşından sonra olmalıdır. Bu yaş aralığı, kız ve erkek çocukların 11-12 yaşlarında virüsle karşılaşmamış olması göz önüne alınarak belirlenmiştir. Kişi, daha önce HPV ile enfekte olmuşsa aşının koruyuculuğu daha az olur. Ayrıca aşı cevabı genç yaşlarda daha iyi oluşur. Bu yaşlarda ilk doz aşı ile ikinci doz arasında en az 6 ay bulunmalıdır. 15 yaşına kadar iki doz aşı HPV’ye karşı koruyuculuk sağlarken 15 yaş sonrası aşının koruyuculuk sağlayabilmesi için üç doz aşı uygulanmalıdır.

FDA, aşının 9-45 yaş aralığında uygulanabileceğini belirtmiştir. Ancak 27-45 yaş aralığındaki kişilerin aşı olmadan önce doktor tavsiyesi almalarının daha uygun olacağı belirtilir.

Hasta Görüşleri