Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Histerektomi nasıl uygulanır?

Histerektomi nasıl uygulanır?

Histerektomi denilen rahim alınması uygulamaları için birçok farklı yaklaşım vardır. Tüm tekniklerde histerektomi işlemi anestezi altında gerçekleştirilir. 

Abdominal histerektomi işleminde, cerrah karın bölgesindeki bir kesi yardımıyla karın boşluğu içinden rahmin çıkarılmasını gerçekleştirir. İşlem sonrasında kesi yapılan bölgede bir yara izi kalarak iyileşme meydana gelir.

Diğer yöntem ise vajinal histerektomidir. Vajenin iç bölgesinde gerçekleştirilen bir kesi ile rahmin çıkarılması gerçekleştirilir. İyileşme dönemi sonrasında dışarıdan görülmeyen bir yara izi oluşur.

Karın bölgesinde büyük kesiler yerine 3-4 adet ufak kesiden ışık kaynağı, kamera ve ameliyat aletlerinin karın içine ulaştırılmasını sağlayan yöntem laparoskopik histerektomi (kapalı yöntem) olarak adlandırılır. Bu yöntemde daha küçük izler oluşur.

Histerektomi işlemi için vajinal ya da laparoskopik yaklaşımlar daha sık başvurulan tekniklerdir. Hangi tekniğin kullanılacağının belirlenmesi, ameliyat edilecek kişinin özelliklerine göre değişir. Genel sağlık durumu, yaş ve kilo göz önünde bulundurulmaktadır. 

Histerektomi büyük jinekolojik cerrahi ameliyatlar arasında kabul edilir ve süresi 1-3 saat arasında değişebilir. Uygulanan cerrahi yönteme göre hastanede kalış ve iyileşme döneminin uzunluğu da farklılık gösterebilir.

Taburculuk ve eve dönüş sonrasında eşyaları itme ve çekme gibi eylemlerden, elektrikli süpürge kullanımından, ağır kaldırmaktan, eğilmekten ve cinsel aktiviteden bir süre kaçınılması iyileşme döneminde olumsuz gelişmeler yaşanmaması için alınabilecek önlemler arasında yer alır.

Hasta Görüşleri