Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Gebelikte Diş Hastalıklarında Yaklaşım

Gebelikte Diş Hastalıklarında Yaklaşım

Diş bakımı hamilelikte çok önemlidir. Ağız sağlığını kontrol altında tutmak gerekmektedir. Hamileyken diş çürüğü, diş eti hastalığı ve diğer sorunlara yakalanma riski daha yüksektir.

Hamileyken diş hekimine gitmenin size veya bebeğinize zarar vermesi söz konusu değildir. İşlem yapılması planlanacak ise aciliyetnize ve haftanıza, gebeliğin durumuna göre karar verilir.

Hamileyken dişçiye gidebilir miyim?

Diş çürüğü, diş eti hastalığı ve diğer ağız sağlığı sorunlarını tedavi edilmeden bırakmak zararlı olabilir. Diş sağlığının genel sağlık üzerinde de büyük bir etkisi vardır, bu da bebeğiniz üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabileceği anlamına gelir.

Diş hekimi kontrollerinizde  dişlerinizin ve diş etlerinizin durumunu kontrol edebilir, ağız bakımı rutininizde ayarlamalar önerebilir veya gerekli tedavileri gerçekleştirebilir.

Yakında hamile kalmayı planlıyorsanız ,gebelikte sorun yaşamamak için diş hekiminizi ziyaret etmek ve gereken müdaheleleri yaptırmak adına diş sorunlarını ilk önce ele almak iyi bir fikirdir .

Röntgenler güvenli midir?

Diş hekiminiz gerekli görür ise çektirilebilir. Diş röntgenleri çok düşük doz radyasyon kullanır ve tek bir doz genellikle fetüsün gelişiminde herhangi bir yan etkiye neden olacak kadar yüksek değildir. Diş hekiminiz ayrıca bir kurşun önlük ve tiroid koruyucu kullanarak bebeğinizin radyasyondan korunmasına yardımcı olacaktır.

Ancak röntgenler güvenli olsa da, sadece rutin bir kontrol yapılıyor ise kullanılmaz. Ancak dişle ilgili acil bir durumunuz varsa veya şiddetli, spesifik olmayan bir ağrınız varsa, diş hekiminizin tedavinizi etkili bir şekilde planlamasına yardımcı olmak için yine de röntgenlere ihtiyaç duyulabilir.

Anestezi alabilir miyim?

Hamileyken diş ameliyatı yaptırmanız gerekirse, ağrıyı hafifletmek ve uyuşturmaya yardımcı olmak için anestezi yine de güvenle kullanılabilir. Diş hekiminize hamileliğiniz hakkında bilgi vermeniz önemlidir, böylece uygun anestezikleri seçebilir ve uygun seviyeleri ayarlayabilir.

Diş hekiminiz, uygulanmakta olan işlemin türü için mümkün olan en düşük anestezi konsantrasyonunu kullanacaktır, böylece kendinizi rahat hissettiğinizde vücudunuz ve bebeğiniz daha az stres altına girecektir.

Hamileyken diş çektirebilir miyim?

Çekim, mümkünse her zaman dişinizi kurtarmaya çalışan diş hekimleri için son çaredir. Ancak dişiniz çürük veya yaralanma nedeniyle kurtarılamayacak kadar ağır hasar görmüşse, ağız sağlığınızı riske atabilir ve çekilmesi gerekebilir.

Hamilelik sırasında herhangi bir zamanda çekim yapılmakla beraber ikinci trimester ideal zaman olarak önerilir. Bu, bebeğiniz geliştiği ilk trimesterde röntgen çekmekten ve üçüncü trimesterde uzun süre sırtüstü yatmak zorunda kalmanın rahatsızlığından kaçınmanıza yardımcı olur.

Kanal tedavisi hamileliği etkiler mi?

Diş çürüğü dişinizin sinir uçlarının bulunduğu iç kısmına ulaşırsa, bu son derece ağrılı olabilir. Kanal tedavisi ile ağrı durdurulabilir, böylece dişin çekilmesine gerek kalmaz.

Diş aciliyetiniz varsa gebeliğin herhangi bir aşamasında kanal tedavisi yapılabilir ve geciktirilmemelidir. Bununla birlikte, röntgenler söz konusu olduğu için, acil değil ise ideal zaman ikinci trimesterdir.

Hamileyken dişlerimi beyazlatabilir miyim?

Acil olmayan çoğu diş tedavisi için doğum sonrasına kadar beklemeniz önerilir.

Özellikle ilk ve üçüncü trimesterde diş beyazlatma ve diğer kozmetik tedavilerden kaçınılmalıdır.

Evde diş beyazlatma kiti kullanıyorsanız, hidrojen peroksit konsantrasyonunun yüzde altıdan fazla olmadığını kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Daha yüksek konsantrasyonlar, bir uzman tarafından uygulanmadıkça potansiyel olarak doku hasarına neden olabilir.

Hamileyken ortodontik tedavi alabilir miyim?

Halihazırda ortodontik tedavi görüyorsanız, sadece hamile olduğunuz için bırakmamalısınız. Hamileliğiniz sırasında yeni diş telleri bile takabilirsiniz, ancak diş hekiminiz veya ortodontistiniz bazen komplikasyonlar olabileceğinden doğum sonrasına kadar beklemenizi tavsiye edebilir.

Diş teli taktırmak, doktorunuzun ilk trimesterde kaçınmak isteyebileceği röntgenleri gerektirir. Hamileliğiniz sırasında kilo aldığınızda yüzünüz ve ağzınız şekil değiştirirse, bu, diş tellerinizin ayarlanması gerektiği veya yeni bir hizalayıcı seti oluşturmak için dişlerinizden yeni izlenimlerin alınması gerektiği anlamına gelebilir.

Bazı kadınlar hamilelik sırasında diş etlerinde ve diğer yüz dokularında şişlik yaşarlar ve bu da bazen teller ve braketlerden tahrişe neden olabilir. Diş hekiminiz veya ortodontistiniz ağrıyı uyuşturmak için güvenli jeller sağlayabilir veya sadece küçük bir ortodontik sorunu gidermeniz gerekiyorsa çıkarılabilir plastik hizalayıcıları tercih edebilirsiniz.

Diş tedavilerinden nasıl kaçınabilirim?

Halihazırda iyi bir ağız hijyeni rutini uyguluyorsanız, hamileliğiniz sırasında diş problemlerini düzeltmeniz daha az olasıdır. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanmanın yanı sıra, sağlıksız istekleri yerine getirmekten kaçınmaya çalışmalı ve düzenli diş muayenelerinize ayak uydurduğunuzdan emin olmalısınız.

Ayrıca sabah bulantısından hemen sonra dişlerinizi fırçalamaktan kaçınmalısınız çünkü bu, dişlerinizin mine yüzeyine zarar verebilir. Bunun yerine 30 dakika bekledikten sonra ağzınızı su ile çalkalayın ve fırçalayın.

Hasta Görüşleri