Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Çip Bebek Yöntemi

Çip Bebek Yöntemi

Çip Bebek Yöntemi Nedir?

Bebek sahibi olmak isteyen her bireyin öyküsü, yaşam standardı ve kişisel özelliği birbirinden farklı olduğundan kısırlık söz konusu olduğunda her çift için başarıya götüren yöntem farklıdır. Öte yandan sebebi bilinmeyen kısırlıklar da tüm dünyada yaygın olarak görülmektedir. 

Çip bebek yöntemi, infertilite (kısırlık) problemi yaşayan çiftlere özel yardımcı üreme tedavileri olan tüp bebek ve aşılama kapsamlarında sperm seçmek için kullanılan bir yöntemdir. Erkekte kısırlık sebepleri değişken olsa da en yaygın görülen sebepler spermin sayı, hareketlilik ve morfoloji açısından yeterli olmamasıdır. Menideki spermler, sayıca azsa, hareketli değilse ya da morfolojik açıdan bozuksa yumurtayı doğal yoldan kolaylıkla dölleyemez. Bu durumda da çip bebek yöntemi gibi üremeye destek olan tedavi yöntemleri devreye girer. Çip bebek yönteminin işlevi, yumurtayı dölleyebilecek kapasiteye sahip spermlerin, dölleyemeyecek olanlardan (kalitesizlerden) ayrıştırılması ve beraberinde tüp bebek veya aşılama tedavisinin uygulanması suretiyle gebe kalma şansının artırılmasıdır.

Ağırlıkla erkek kısırlığında tercih edilen bir yöntem olsa da farklı nedenlerden kaynaklı kısırlık sorunlarının varlığında da çip bebek tedavi yöntemine başvurulabilmektedir. Örneğin, gebelikler düşükle sonlanıyorsa ya da tekrarlanan  tedavilerde başarı elde edilememişse çip bebek yönteminden yararlanılabilir, böylelikle gebe kalma şansı artırılabilir.

Hasta Görüşleri