Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Cinsel Mitler

Cinsel Mitler

Toplumumuzda cinsellik, ilk gece ve kızlık zarı hakkında pek çok yanlış, abartılı ve gerçek dışı bilgiler vardır. Bu bilgiler gelişim döneminde kişilerin bilinçaltında yer ederek birtakım cinsel problemlere yol açabilir.

Başta vajinismus sorunu olmak üzere, cinsel mitler pek çok cinsel sorunun gelişiminde öncü rol oynuyor.

Cinsel mit ne demek?
Cinsellikle ilgili yanlış, eksik veya abartılı bilgilenmelere “cinsel mit” adı verilmektedir. İngilizcede ‘Myth’: Hurafe, yanlış inanış, batıl, yanlış inanç anlamındadır.

Diğer bir ifade ile cinsel mitler, cinsellikle ilgili tüm yanlış ve abartılı bilgilere verilen isimdir. Pek çok cinsellikle ilgili olay "kulaktan kulağa, ağızdan ağıza” dolaşırken birçok değişime uğramakta ve gerçeği yansıtmayan ifadelere dönüşmektedir. Cinsel mitler vajinismus haricindeki tüm cinsel sorunların oluşmasında bile önemli derecede rol oynayan pek çok şehir efsanelerini içerir.

Örneğin vajinismus ile ilgili korkular, en çok kadının simgesel olarak zihninde aşırı büyüttüğü bir penis yüzünden çok acı çekme, parçalanma, hatta ölme korkularıdır.

Cinsel mitler ve vajinismus hakkındaki yanlışlar aslında sayılamayacak kadar çoktur. Halk arasında kulaktan kulağa dolaşan vajinismus ve cinsellikle ilgili yanlış bilgilerin bir kısmı aşağıda ele alınmıştır.

Halk arasındaki en sık olarak konuşulan cinsel mitler (hurafeler)
Kişilerin bilinçaltına yazılan bu tür yanlış ve abartılı düşünceler ilerdeki dönemlerde vajinismus için adeta bir zemin hazırlamaktadır. Cinsel mitlerin bazıları:

İlk gecenin çok ağrılı, acılı olacağı düşüncesi: “İlk gecede çok ağrısı olanlar var, ilişkiden sonra 3 gün oturamayan, yürüyemeyenler var” gibi düşünceler en sık duyulan cinsel mitler arasındadır. Kendisini ilk cinsel deneyimde rahat bırakan, ön sevişmede hazza ve gevşemeye odaklananlarda ağrı, acı diye bir şey yoktur. Vajina ve dış genital alan (vulva) haz sinirleri ile doludur.

Vajinam normalden küçük ve dar: “Anahtar deliği kadar küçük bir delikten, bir limon gibi büyük bir organ nasıl geçecek” diyen gruptur.
Vajina dışarıdan bakıldığında görülebilen bir organ değildir ve içerideki vajinal kanalı görmeniz pek mümkün değildir. Normalde alt ve üst duvarı adeta bir çorap gibi bitişik duran vajinanız ilişki sırasında açılmakta ve genişlemektedir. Bu bölgedeki düz kaslarınız ve elastiki bağ dokunuz sayesinde vajinanız adeta bir “akordeon” veya "çorap" gibi genişleme özelliğine sahiptir. Nitekim ortalama 8-10 cm uzunluğunda ve S harfi şeklinde olan vajina ilişkide düzleşerek 16-18 cm uzunluğuna kadar ulaşmaktadır. Yine vajina doğum sırasında bebeğin yaklaşık 10 cm çapındaki başı ile 48-52 cm uzunluğundaki bedeninin çıktığı kanaldır. Bu yüzden bu kadar esneyebilen bir bölgenin dar veya küçük olduğunu düşünmek yanlıştır.

Unutulmamalıdır ki vajinismus ismi öyle olsa da bir vajina problemi değil, bilinçaltı problemidir.

İlk gecenin çok kanamalı olduğu düşüncesi: İlk gecede kişi kendini son derece rahat bıraktığı zaman kanama hiç olmayabilir veya çok az miktarda olabilir. Ama kendini sıkan/kasan kişilerde penisin içeriye girmesi sırasında yırtılmalara bağlı olarak ağrı ve kanamaların normalden daha fazla olması doğaldır.

İlk gecede kızlık zarının patladığı düşüncesi: Kızlık zarı patlayan, çatlayan, kırılan bir yapı değildir. Vajinal girişe 2 cm uzaklıkta yaklaşık olarak 2 mm kalınlığında son derece ince bir zardır. İlk ilişki ile birlikte hafif bir şekilde esnemeyle birkaç mm’lik yırtılma sonrasında bazen birkaç damla kan gelir, çoğu zaman ise hiçbir şekilde kanamaz.

Penis Captivus (cinsel kilitlenme) olayı: İlginç olan cinsel mitlerden birisi de “penis captivus” olayıdır. Yani cinsel ilişki sırasında içeriye giren penisin, vajinadaki kasların kasılması sonucunda kilitlenerek dışarıya çıkamaması olayı. Bu durum ağız birliği etmişçesine sanki vajinismus hastalarımızın yarısı tarafından ifade edilen cinsel bir korkudur ve en büyük hurafelerden birisidir. Çünkü insanlarda oluşması mümkün olmayan bu durum hayvanlarda (özellikle köpeklerde) son derece normal (fizyolojik) bir durumdur.

Hayvanlardaki penis captivus olayında, erkek köpeğin penisi dişi köpeğin vajinasına girdikten sonra boşalır (ejekulasyon). Vajina içine atılan spermlerin dişi vajinasından geçerek dişideki yumurtayı dölleyebilmesi için erkeğin prostat bezinden salgılanması gereken bir takım maddelere ihtiyaç vardır. Bu durumda erkek köpek penisinde oluşan şişlik sertleşmiş olan penisin dişi vajinası içerisinden çıkmasını yaklaşık bir saat süreyle engeller; böylelikle gebelik şansı arttırılmış olur. Bu şekilde bir hadisenin insanların üremesinde gereği olmadığı için görülmemektedir. Ancak arkadaşlar arasında fıkra gibi anlatılan bazı espri veya şakalar akıllarda korkular oluşturarak cinsel sorunlara zemin hazırlamaktadır.

"Kızlık zarının kesilmesi ile tedavi olunabilirmiş" düşüncesi: Maalesef pek çok jinekolog tarafından yapılan kızlık zarının kesilerek çıkarılması operasyonu (hymenektomi) vajinismusu tedavi etmez, tam aksine problemi daha da büyütür.

Kızlık zarı ameliyatla çıkartılan bir kadın durumunda hiç bir değişiklik görmeyince daha da hayal kırıklığına uğrayacak ve maddi-manevi olarak bir yıkımı yaşayacaktır. Çünkü vajinismus bir vajina veya kızlık zarı problemi değil, bilinçdışı problemidir ve tedavi de bilinçaltındaki korkuların giderilmesine yönelik olmalıdır.

Bu durumun istisnası, kızlık zarı ile ilgili doğuştan gelen problemlerdir. Kızlık zarı ile ilgili anatomik (fiziksel) sorunların varlığında cerrahi bazı operasyonlarla çözüm tedavi yoluna gidilir.

"Vajinismus neden yalnızca bende var" düşüncesi: Vajinismus yalnızca sizin değil tüm dünyada sık olarak görülen bir cinsel işlev problemidir. Özellikle bizim ülkemizde dünya ülkelerine oranla çok fazla karşılaşılan bir problemdir. Vajinismusun ülkemizde görülme oranı % 10 civarlarındadır. Ülkemizde yaşayan kadınlarda görülen cinsel işlev bozuklukları içinde tedavi amacıyla merkezlere başvuranlarda en fazla rastlanılanı vajinismus rahatsızlığıdır.

Kültürel yapı ve değerler açısından vajinismus ülkemizde sık olarak görülmektedir. Bu problemini pek çok hasta çok yakınlarından bile gizlemektedir, benzer şekilde çok yakınlarınız da sizden kendilerine ait bu çok özel problemlerini gizleyebilirler.

Bu yüzden “neden bu illet benim başıma geldi” diye düşünüp tasalanmayı artık bırakmalısınız.

Cinsel mitler, pek çok cinsel sorunların sebebidir
Cinsel mitler vajinismus problemi haricinde, orgazm olamama, ağrılı cinsel ilişki, erkeklerde erken boşalma ve ereksiyon sorunlarına kadar pek çok cinsel sorunda rol oynayabilir. Cinsel mitlerin birikimi olan, akıldaki yanlış ve olumsuz düşüncelerin düzeltilmesi tedavilerdeki ilk ve en önemli adımdır.

Hasta Görüşleri