Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Cinsel İsteksizlik

Cinsel İsteksizlik

               Normalde cinsellik kadınlara hem bedensel hem de zihinsel büyük bir rahatlama getiren, gevşeme ile sonuçlanan bir doruk deneyimidir. Cinsellikte oluşan orgazm kadınların psikolojik ve fizyolojik sağlıkları için gereklidir.

       Kadın anatomisi aslında erkeğe kıyasla çok daha kolay uyarılmaya yönelik bir yapıya sahiptir. Genital bölgedeki yapılar ve vajendeki bazı noktalar birçok sinir üzerinden orgazmı tetikleyebilir.

CİNSEL UYARIM EVRELERİ:

  • Heyecanlanma
  • Plato
  • Orgazm ( Orgazm çeşitleri ise; klitoral orgazm, vajinal orgazm, artarda orgazm, bileşke orgazm, status orgazm, uzatılmış-genişletilmiş tantrik orgazm)
  • Çözülme

   Ancak kadın psikolojik yapı ve beynin kendi koyduğu sınırlar, ketler ve sınırlamalar ile haz almamayı öğrenebilir. Sinirlerden gelen uyarılara beyin cevap vermeyebilir. Cinsel isteksizlik veya ağrı duyma gibi karşıt belirtiler ortaya çıkabilir. Maalesef bizim toplumumuzda kadınların neredeyse %80’i orgazm olamama, boşalamama sorunu yaşamaktadır.

Bu durumun tedavisinde cinsel terapiler yapılarak kadına tekrar cinsellikten zevk alma öğretilir. Geçmişte yaşadığı sorunların çözümlenmesi, bilgi eksikliği ve yanlış bildiklerinin doğrularla değiştirilmesi, eşiyle yaşadığı sorunların değerlendirilmesi, kişiye bedeni tanıması ve özgüven kazandırılması gibi kadına ve çifte özgü, ihtiyaca yönelik terapiler yapılır.

Terapi dışında ya da terapinin gücünü artırmak adına G noktası büyütme işlemi (G Spot augmentation) uygulanabilir. Bu işlem kadınlarda cinsel hazzı artıran G noktasını 2-4 kat büyütmeye yarar. Özellikle uyarılması zamanla azalan kadınlarda  G noktası büyütme işlemi  zevk almayı artırmak, orgazmı ve kadının boşalmasını kolaylaştırmak için yapılmaktadır..

Kadınlarda cinsel hazzı sağlayan G noktası dışında vajina girişi, rahim ağzı ve klitoris  cinsel tatmin ve orgazmı sağlayan diğer bölgelerdir. Kadınlarda cinsel hazzı artırmak için ayrıca genital dolgu, vajina daraltma ve klitoris estetiği gibi operasyonlar  da yapılmaktadır. 

Hasta Görüşleri