Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Cerrahi Müdahale Gerektiren Over Kistleri

Cerrahi Müdahale Gerektiren Over Kistleri Nelerdir?

Basit Kistler

Genel olarak bakıldığında yumurta kisti olan bu türün içi berrak görünen sıvı ile doludur. İlaç tedavisine cevap vermedikleri ve boyutlarının büyüdüğü durumlarda kistin patlama ihtimali, torsiyon ve yumurtalıklara baskı yapıp zarar verebilme ihtimali düşünülerek cerrahi müdahale ile alınması bazen gerekebilir.

Çikolata Kistleri

Bu kistlerin bir diğer adı ise endometriosis kistleridir. Bu yumurtalık kistinin içerisinde çikolatayı andıran renkte bir sıvı olur. Karın yapışıklıklarına, şiddetli adet sancılarına, ilişkide ağrıya yol açabilir. İlaçlı tedaviye yanıt verebilenlerde takip edilirken şikayetlere sebep olan ve büyüyen kistlerde kesin tedavi yöntemi de cerrahi müdahaledir.

Dermoid Kistler

Doğuştan meydana gelmiş olan bu kistler ise diğerlerinden tamamen farklıdır. Bu kistlerin içerisinde koyu kıvamlı bir yağ tabakası, saç parçası ya da diş oluşumu görülebilir. Genellikle bu tür kistlerin kanserli kistler ile fazlaca karıştırıldığı bilinmektedir. Bu kistin içeriği ve türü ancak ameliyat sonrası patolojik inceleme ile anlaşılır.

Fibromlar

Bu kistlerin oluşumu ise rahim miyomlarına benzer ve bilardo topu gibi sert oldukları için daha tehlikeli görülürler. Yapılan incelemelerde oluşan kistlerin dokuları eğer sertse kanserli hücre barındırma ihtimali yüksek olacağı için operasyonla alınması uygun görülmektedir. Kistin içeriğini anlamak için yine patolojik incele yapılmaktadır.

Hasta Görüşleri