Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Cerrahi Müdahale Gerektiren Over Kistleri

Cerrahi Müdahale Gerektiren Over Kistleri Nelerdir?

asit Kistler

Genel olarak bakıldığında yumurta kisti olan bu türün içi berrak görünen sıvı ile doludur. İlaç tedavisine cevap vermedikleri ve boyutlarının 5 cm üzerinde olabildiği görülmektedir. Bu kistin patlama ihtimali, yumurtalıklara baskı yapıp zarar verebilme ihtimali düşünülerek cerrahi müdahale ile alınması en doğru karardır.

Çikolata Kistleri

Bu kistlerin bir diğer adı ise endometriosis kistleridir. Tehlikeli kistler sınıfında yer alan bu over kistinin içerisinde çikolatayı andıran renkte bir sıvı olur. Karın yapışıklıklarının arsında oluşma ihtimalinin daha fazla olduğu bilinmektedir. İlaçlı tedaviye yanıt verebilen ve küçüldüğünde zararsız olabilene bu kistler için en kesin tedavi yöntemi de cerrahi müdahaledir.

Dermoid Kistler

Doğuştan meydana gelmiş olan bu kistler ise diğerlerinden tamamen farklıdır. Bu kistlerin içerisinde koyu kıvamlı bir yağ tabakası, saç parçası ya da diş oluşumu görülebilir. Genellikle bu tür kistlerin kanserli kistler ile fazlaca karıştırıldığı bilinmektedir. Bu kistin içeriği ve türü ancak patolojik inceleme ile anlaşılabilir. Patolojik inceleme sırasında tedavi şekline karar verilip uygulamaya konabilmektedir.

Fibromlar

Bu kistlerin oluşumu ise rahim miyomlarına benzer ve bilardo topu gibi sert oldukları için daha tehlikeli görülürler. Yapılan incelemelerde oluşan kistlerin dokuları eğer sertse kanserli hücre barındırma ihtimali yüksek olacağı için operasyonla alınması uygun görülmektedir. Kistin içeriğini anlamak için yine patolojik incele yapılmaktadır ve bu işlem sırasında kistin iyi huylu ya da kötü huylu çıkmasına göre operasyona yön verilir.

Hasta Görüşleri