Jin. Op. Dr. Sevinç Bilgin

Biyoeşdeğer Hormon Tedavisi

Biyoeşdeğer Hormon Tedavisi

Biyoeşdeğer demek; verilen maddenin vücutta üretilen ile aynı kimyasal ve moleküler yapıda olması demektir. Menapozda, özellikle erken menapozda eksik olanı yani estrojen ve progesteronu yerine koyarken 2 önemli nokta vardır:

1) Biyoeşdeğer olanı kullanmak

2) Doğru yoldan kullanmak; örneğin ağızdan alırsak karaciğerde istemediğimiz yolaklara girerek zararlı maddelere dönüşebilme olasılığıdır. Bu yüzden cilt veya vajinal yol tercih edilerek karaciğer bypass edilir.


Menopoz adetlerin kalıcı olarak bittiği ve artık hamile kalınamayan dönemdir. Menopoz denebilmesi için en son gördüğünüz adetin üzerinden en az 1 yıl geçmiş olmalıdır. Menopozdan sonra yumurtalıklarınız östrojen ve progesteron hormonlarını çok düşük seviyelerde üretir. Bu düşük hormon seviyeleri, belirli sağlık sorunları için riskinizi artırabilir. Ateş basmaları insanı çok rahatsız etse de bunun yanında kemik erimesi, hafıza problemleri, damar sertliği, inme riski menopozda artmaktadır. Doğal eşdeğer hormon kullanımı ile vücudun yaşlanma hızı azalır, bu hastalıkların oluşması engellenir. Ciltin kollagen azalması hormonlarla desteklenir. Cilt yaşlanması biyoeşdeğer hormon desteği ile azalırken vajina derisi de gençleşir ve vajinal kuruluk ortadan kalkar. Cinsel isteksizlik azalır.

Biyoeşdeğer hormon tedavisi menopozda oluşan yaşlanma hızını azaltacaktır. Yan etkisi sentetik hormon ilaçlarına göre çok düşüktür, çünkü kendi hormonunuzun aynısıdır. Tıpkı şeker hastalarının insülin hormonu kullanması, tiroid ameliyatı olan guatr hastasının tiroid hormonunu sürekli kullanması gibi, vücudun eksik olan hormonu yerine kişiye özel dozda uygulama yoludur. Böylece menopoz öncesi dönemdeki hormonların yararlı etkileri olan kemik-beyin-cilt-genital bölge-kalp üzerine koruyucu etkileri devam eder.

Hasta Görüşleri